Music Festival 2019 Schedule

May
1
9:00 AM09:00

101A (Part 1)

  1. Annabelle Gu

    Minuet in F Major

    Mozart

  2. Jack Liang

    A French Minuet

    D'Angelegert

  3. Joey Xu

    Andante in a minor

    Krieger

  4. Mark Lo

    Bouree in d minor

    Graupner

  5. Kirsten Puzon

    Minuet in F Major

    Mozart

  6. Queeny Li

    Bourree in a minor

    J.S. Bach

  7. Zarina Tait

    Minuet in a minor

    Krieger

View Event →
May
1
9:00 AM09:00

P - 101A (Part 1)

  1. Aydin Khan

    Minuet in d minor

    Mozart

  2. Jack Liang

    Ecossaise in E flat Major

    Beethoven

  3. Ahmed Eideh
    Minuet in a minor

    Krieger

  4. Martina Poldrugo

    Aira in F Major

    J.S. Bach

  5. Kaitlin Chu
    Burlesque in G Major

    Anonymous

  6. Queeny Li
    Bourree in a minor

    J.S. Bach

  7. Jean Andrea Sagala

    Andante in g minor

    Telemann

View Event →
May
1
9:50 AM09:50

103C (Part 2)

  1. Chloe Wong

    Song of Love, Lost

    Tchaikosky Arr. Meyers

  2. Lev Leksin

    Interlude

    Mier

  3. Prince Yeh

    Moths (Scherzino)

    Thompson

  4. Oliver Parilak

    Three and Twenty Pirates, Op. 21 # 5

    Holst

  5. Cody Wu

    Manhattan 1928

    Faber

  6. Anelle Tait

    The Song of Twilight

    Nakada


View Event →
May
1
10:00 AM10:00

P - 101A (Part 2)

  1. Emma Ederis

    Minuet in F Major

    Mozart

  2. Joey Xu

    Andante in a minor

    Krieger

  3. Ella Shung

    Andante in g minor
    Telemann

  4. Kirsten Puzon

    Minuet in F Major
    Mozart

  5. Angela Garcia

    Andante in a minor
    Krieger

  6. Zarina Tait

    Minuet in a minor
    Krieger

  7. Sophia Zhang

    Minuet in F Major

    Mozart

View Event →
May
1
10:00 AM10:00

101A (Part 2)

  1. Emma Ederis

    Minuet in F Major

    Mozart

  2. Aydin Khan

    Minuet in d minor

    Mozart

  3. Jack Liang

    Ecossaise in E flat Major

    Beethoven

  4. Ahmed Eideh

    Minuet in a minor

    Krieger

  5. Martina Poldrugo

    Aira in F Major

    J.S. Bach

  6. Kaitlin Chu

    Burlesque in G Major

    Anonymous

  7. Angela Garcia

    Andante in a minor

    J.S. Bach

View Event →
May
1
10:40 AM10:40

103C (Part 3)

  1. Esme Cheung

    Three and Twenty Pirates

    Seuel-Holst

  2. Cameron Tsoi

    Funny Puppy

    Gaudet

  3. Heidi Qi

    The Song of Twilight

    Nakada

  4. Aamira Kaur Kajla

    Picnic

    Schoenmehl

  5. Chris Oh

    Three and Twenty Pirates

    Seuel-Holst

  6. Kaiya Uppal

    The Song of Twilight

    Nakada

View Event →
May
1
11:00 AM11:00

101A (Part 3)

  1. Jean Sagala

    Andante in g minor

    Telemann

  2. Joseph Jahanshahi

    The Ballet

    Turk

  3. Ian Deng

    Allegro in B flat Major

    Mozart

  4. Daphne Chan

    Bourree in a minor

    J.S. Bach

  5. Sophia Zhang

    Minuet in F Major

    Mozart

  6. Ava Penaso

    Allegro in B flat Major

    Mozart

  7. Ella Shung

    Andante in g minor

    Telemann

View Event →
May
1
11:00 AM11:00

P - 101A (Part 3)

  1. Jean Sagala

    Andante in g minor
    Telemann

  2. Joseph Jahanshahi

    The Ballet
    Turk

  3. Ian Deng

    Allegro in B flat Major
    Mozart

  4. Daphne Chan

    Bourree in a minor
    J.S. Bach

  5. Sophia Zhang

    Minuet in F Major
    Mozart

  6. Ava Penaso

    Allegro in B flat Major
    Mozart

  7. Ella Shung

    Andante in g minor

    Telemann

View Event →
May
1
11:00 AM11:00

101S (Part 2)

  1. Jaydis Thai

    Hoppy

    Czerny

  2. Aaron Huang

    Morning Greeting , Op. 117, # 13

    Gurlitt

  3. Jasmine Coetzee

    Gliding

    Kohler

  4. Isabel Hernandez

    Etude in C Major

    Diabelli

  5. Jacob Rauch

    Independent Hands

    Gurlitt

  6. Andjela Miljkovic

    Copy Cat

    Kohler

  7. Ella Shung

    Etude in C Major #2

    Diabelli

View Event →
May
1
12:45 PM12:45

101S (Part 1)

  1. Emery Gatley

    Study in C, Op. 17 # 6

    Couppey

  2. Arshan Ajar

    Hoppy, Op. 823 # 8

    Czerny

  3. Victoria Chang

    Etude in C Major, Op. 125 # 3

    Diabelli

  4. Joseph Jahanshahi

    Celebrations

    Gaudet

  5. Sophia Zhang

    Hoppy

    Czerny

  6. Emma Ederis

    Playtime

    Czerny

  7. Rachel Erskine

    Polite Child Op. 117, # 19

    Gurlitt

View Event →
May
1
1:05 PM13:05

103C (Part 5)

  1. Lana Zou

    The Song of Twilight

    Nakada

  2. Alicia Liu

    Interlude

    Mier

  3. Zhang Bob

    Variations on a Russian Folksong

    Berkovich

  4. Anderson Ries

    Interlude

    Mier

  5. Noah Peterson

    Winter Starlight

    Mier

  6. Sharon Diao

    Morning Prayer Op. 39 # 1

    Tchaikovsky

  7. Gerald McGinn

    The Song of Twilight

    Nakada

View Event →
May
2
1:00 AM01:00

101C (Part 1)

  1. Nolan Ressalat

    Robots

    Crosby-Gaudet

  2. Emma Ederis

    Arioso in F Major

    Turk

  3. Kate Kishor

    Red Satin Jazz

    Mier

  4. Sophia Zhang

    Japanese Butterfly

    Meyers

  5. Ahmed Eideh

    The Snake

    Christopher

  6. Ella Shung

    Teapot Invention # 3

    Markow

  7. Cassidy Empey

    Japanese Butterfly

    Meyers

View Event →
May
2
1:45 AM01:45

101C (Part 2

  1. Andjela Miljkovic

    Japanese Butterfly

    Meyers

  2. Tony Cao

    Mist

    Poole

  3. Hugh Nguyen

    Arioso in F Major

    Turk

  4. Angelina Lo

    Teapot Invention

    Markow

  5. Alexander Babenko

    Japanese Butterfly

    Meyers

  6. Zarina Tait

    Frere Jacques Stands on His Head

    Poole

  7. Jaydis Thai

    Mystery

    North

View Event →
May
2
9:00 AM09:00

101B (Part 1)

  1. Isabel Hernandez

    Song of the Dark Woods

    Siegmeister

  2. Andjela Miljkovic

    Waltz in C Major

    Diabelli

  3. Angelina Lo

    Early One Morning

    Silvester

  4. Alexander Babenko

    Russian Folk Song

    Beethoven

  5. Shanhui Tian

    Blinky the Robot

    Glover

  6. Jaydis Thai

    Country Dance in D

    Haydn

  7. Yohann Nieves

    Toy Soldiers March, Op. 108 # 8

    Rahbee

View Event →
May
2
9:00 AM09:00

102B (Part 1)

  1. Eric Wang

    Turkish Bazaar

    Mrozinski

  2. Madison Shung

    Atacama Desert

    Rossi

  3. Moran Zhang

    Little Red Wagon

    Richert

  4. Ziara Moscovitch

    The Silent Moon

    Telfer

  5. Kamran Mehrafarin

    Merriment / L'insouciance

    Turk

  6. Helen Cai

    I Spy

    Bober

  7. Simren Ahuja

    Atacama Desert

    Rossi

View Event →
May
2
9:50 AM09:50

101B (Part 2)

  1. Hari Baidwan

    The Hunt

    Gurlitt

  2. Aydin Khan

    Russian Folk Song

    Beethoven

  3. Sophie Staples

    Red Satin Jazz

    Mier

  4. Sofia Potesta

    Country Dance in D Major

    Haydn

  5. Maelle Olatunbosun

    Red Satin Jazz

    Mier

  6. Natalie Sung

    Mist

    Poole

  7. Arshan Ajar

    Russian Folk Song

    Beethoven

View Event →
May
2
9:50 AM09:50

102B (Part 2)

  1. Pamela Boudjok

    Ecossaise in C

    Hummel

  2. Isaiah Warner

    I Spy

    Bober

  3. Celine Zhou

    A Little Song, Op. 27 # 2

    Kabalevsky

  4. Olivia Lee

    Atacama Desert

    Rossi

  5. Mya Rickey

    Half Asleep

    Norton

  6. Leo Mele

    Silent Moon

    Telfer

  7. Lorena Podoleanu

    Ecossaise in G Major

    Beethoven

View Event →
May
2
10:40 AM10:40

101B (Part 3)

  1. Jasmine Coetzee

    The Hunt

    Gurlitt

  2. Annabelle Gu

    Red Satin Jazz

    Mier

  3. Joey Xu

    Russian Folk Song

    Beethoven

  4. Gloria Gao

    Waltz

    Kabalevsky

  5. Ahmed Eideh

    Early One Morning

    Silvester

  6. Korina Zhou

    Russian Folk Song

    Beethoven

  7. Haldan Freer

    Waltz in C Major

    Diabelli

View Event →
May
3
9:00 AM09:00

103A (Part 1)

  1. Anelle Tait

    Gavotte in G Major

    Handel

  2. Chloe Mak

    Musette in D Major

    J.S. Bach

  3. Lana Zou

    Hornpipe in B flat Major

    Purcell

  4. Canssy Fan

    Musette in D Major

    J.S. Bach

  5. Samuel Celis Garcia

    Minuet in G Major

    Christian

  6. Cedrik Chung

    Polonaise in g minor, BWV Anh. 119

    J.S. Bach

View Event →
May
3
9:00 AM09:00

104A (Part 1)

  1. Prisha Battad

    Minuet in d minor

    J.S. Bach

  2. J. Abraham Nino-Mata

    Minuet in G Major

    J.S. Bach

  3. Sonja Ng

    Rigadoon in a minor

    Babell

  4. Oscar Knox

    Minuet in G

    J.S. Bach

  5. Shauna Hsu

    Menuet in d minor

    Buttstett

  6. Samantha Ho

    Minuet in G Major

    J.S. Bach

  7. Hana Kim

    Air in a minor, Op. 7 # 4

    Graeff

  8. Chaela Lim

    Rigadoon in a minor

    Babell

View Event →
May
3
9:50 AM09:50

103A (Part 2)

  1. Zhang Bob

    Musette in D Major

    J.S. Bach

  2. Marcella Alvarado

    Gigve a l'Angloise

    Telemann

  3. Ceto Wong

    Minuet in G Major, BWV Anh. 114

    Petzold

  4. Aamira Kajla

    Musette

    J.S. Bach

  5. Luke Pielak

    Musette in D Major, BWV Anh. 126

    J.S. Bach

  6. Sophie Won

    Minuet in G Major, BWV Anh. 114

    Petzold

View Event →
May
3
10:00 AM10:00

104A (Part 2)

  1. Allison Liew

    Rigadoon in a minor

    Babell

  2. Cyrus Cheung

    Menuet in d minor

    Buttstett

  3. Jacqueline Jiang

    Minet in G Major

    J.S. Bach

  4. Juheon Ha

    Minuet in d minor

    J.S. Bach

  5. Isaac Choi

    Minute in G Major

    J.S. Bach

  6. Mitchell Lam

    March in D Major

    C.P.E. Bach

  7. Taryn Wong

    Minuet in G Major

    J.S. Bach

  8. Alyssa Cheng

    Fantasia in e minor

    Telemann

View Event →
May
3
10:40 AM10:40

103A (Part 3)

  1. Abdisa Pouraslani

    Musette in D Major

    J.S. Bach

  2. Chris Oh

    Minuet in G Major

    J.S. Bach

  3. Noah Peterson

    Minuet in F Major, HWV 516a

    Handel

  4. Michael Luo

    Gavotte in G Major, HWV491

    Handel

  5. Agam Bokovza Mariash

    Fantasia in g minor

    Telemann

  6. Matthan Lee

    Musette in D Major, BWV Anh. 126

    J.S. Bach

  7. Kaiya Uppal

    Harlequinade

    Krebs

View Event →
May
3
11:00 AM11:00

104A (Part 3)

  1. Iris Yuan

    Minuet in G Major

    J.S. Bach

  2. Cat-Linh Le

    Fantasia in e minor

    Telemann

  3. Kelly Tai

    Minuet in G Major

    J.S. Bach

  4. Aya Chapanian

    March in D Major

    J.S. Bach

  5. Joanna Fu

    Minuet in G Major

    J.S. Bach

  6. Golsa Sadrieh

    Rigadoon in a minor

    Babell

  7. Yansheng Mao

    Aria

    Scarlatti

  8. Patrick Trieu

    March in D Major

    J.S. Bach

View Event →
May
3
11:30 AM11:30

103A (Part 4)

  1. Hannah Celis Garcia

    Musette in D Major

    J.S. Bach

  2. Andrew Woo

    Minuet in G Major

    Petzold

  3. Anderson Ries

    Minuet in G Major

    J.S. Bach

  4. Sharon Diao

    Polonaise in g minor BWV Anh. 119

    J.S. Bach

  5. Shane Li

    Gavotte in G Major, HWV 491

    Handel

  6. Lucy Qian

    Mvsette in D Major BWV Anh 126

    J.S. Bach

  7. Luoen Fan

    Gavotte in G Major

    Handel

View Event →
May
3
12:45 PM12:45

104B (Part 1)

  1. Emma Bernales Cabrera

    Sonatina in C Major, 1st mvt

    Mozart

  2. Chaela Lim

    Sonatina in G Major, Op. 36 # 2, 3rd mvt

    Clementi

  3. Samantha Lowe

    Sonatina in B flat Major, Op. 12 # 5

    Hook

  4. Golsa Sadrieh

    German Dance in E flat Major

    Beethoven

  5. Katherine Constantine

    Sonatina in F Major

    Diabelli

  6. Patrick Trieu

    Sonatina, Op. 300, 1st mvt

    Kohler

View Event →
May
3
1:00 PM13:00

102A (Part 1)

  1. Gloria Gao

    Allegretto in C Major

    Neefe

  2. Melissa Wang

    Menuet in Rondo Form

    Rameau

  3. Angelina Hu

    Ecossaise in G Major, WoO 23

    Beethoven

  4. Simren Ahuja

    Menuetto in C Major

    Mozart

  5. Carina Ng

    Menuet in Rondo Form

    Rameau

  6. Noel Ivan Jurisa

    King William's March

    Clarke

  7. Lufei Yang

    Allegretto in C Major

    Neefe

  8. Sophia Li

    Menuet in Rondo Form

    Rameau

View Event →
May
3
1:40 PM13:40

104B (Part 2)

  1. Samantha Ho

    Sonatina in B flat Major

    Hook

  2. Hana Kim

    Sonatina in F, Op. 168 # 1, 1st mvt

    Diabelli

  3. Kaitlyn Wong

    Sonatina in C Major, 2nd mvt

    Andre

  4. Aya Chapanian

    Sonata in F, Hob. XVI 9

    Haydn

  5. Joanna Fu

    Sonatina in G Major

    Clementi

  6. Jacqueline Jiang

    Sonatina in F Major

    Diabelli

View Event →
May
3
1:50 PM13:50

102A (Part 2)

  1. Alysha Feng

    Ecossaise in G Major

    Beethoven

  2. Savanna Kao

    Impertinence, HMV 494

    Handel

  3. Chloe Chan

    Gavotte in C Major

    Telemann

  4. Nika Kulkarni

    Impertinence

    Handel

  5. Wilson Wang

    Fantasia in D Major

    Teleman

  6. Vivian Fu

    Menuetto in C Major

    Mozart

  7. Emma Jia

    Allegretto in C Major

    Neefe

  8. Erica Leung

    Ecossaise in G Major

    Beethoven

View Event →
May
3
2:35 PM14:35

104B (Part 3)

  1. Juheon Ha

    Sonatina in F Major, Op. 168 # 1, 1st mvt

    Diabelli

  2. Cyrus Cheung

    Sonatina in G Major, Op. 36 # 2, 3rd mvt

    Clementi

  3. Chester Zhong

    Sonatina, Op.300 1st mvt

    Kohler

  4. Alyssa Cheng

    Sonatina, Op. 36 # 2, 3rd mvt

    Clement

  5. Yansheng Mao

    Sonatina in F Major

    Diabelli

  6. Cat-Linh Le

    Sonatina, Op. 55 # 1, 2nd mvt

    Kuhlau

View Event →
May
3
2:40 PM14:40

102A (Part 3)

  1. Jered Soriano

    Impertinence HWV 494

    Handel

  2. Simren Ahuja

    Menuetto in C Major

    Mozart

  3. Colton Yee

    Menuet in Rondo Form

    Rameau

  4. Isabel Hernandez

    Minuetto in C Major

    Mozart

  5. Pamela Boudjok

    Gavotte in C

    Teleman

  6. Koby Chan

    Allegretto in C Major

    Neefe

  7. Kathyrn Du

    Menuet in Rondo Form

    Rameau

  8. Gloria Gao

    Allegretto in C Major

    Neefe

View Event →
May
4
9:00 AM09:00

103B (Part 1)

  1. Livia Preda

    Sonatina in C Major, Op. 36 # 1

    Clementi

  2. Alic Chen

    Sonatina in G Major, 1st mvt

    Attwood

  3. Kelly Tai

    Sonatina in C Major, Op.36 # 1, 1st mvt

    Clementi

  4. Esme Cheung

    Sonatina in F Major, Hob 16:9, 3rd mvt

    Haydn

  5. Cameron Tsoi

    Sonatina in C Major

    Clementi

  6. Heidi Qi

    Sonatina in a minor

    Attwood

View Event →
May
4
9:00 AM09:00

102C (Part 1)

  1. Caeden Kelso

    Penguins

    Niamath

  2. Edison Zhang

    Joshua Fought the Battle of Jericho

    Traditional

  3. Serena Steinson

    The Mouse in the Coal Bin

    Poole

  4. Megan Antosh

    Periwinkle Twinkle

    Gaudet

  5. Koby Chan

    The Silent Moon

    Telfer

  6. Charlie Ozduman

    Little Piece Op. 68, # 5

    Schumann

  7. Alex Selent

    Making of a Boat

    Sheffer

  8. Madison Shung

    Invention in a minor

    Silvester

View Event →
May
4
9:50 AM09:50

102C (Part 2)

  1. Carina Ng

    A Little Song, Op. 27 # 2

    Kabalevsky

  2. Noel Jurisa

    Swingin' Blues

    Meyers

  3. Chloe Chan

    Waltz in G Major

    Kohler

  4. Wilson Wang

    Playing Soldiers, Op. 31 # 4

    Rebikov

  5. Mya Rickey

    Invention in a minor

    Silvester

  6. Angelina Hu

    Invention # 5: Courageous Cat

    Richert

  7. Maia Ramirez

    Sidewalk Café

    Norton

  8. Vivian Fu

    Invention in a minor

    Silvester

View Event →
May
4
9:55 AM09:55

103B (Part 2)

  1. Samuel Chen

    Sonatina in C Major, 3rd mvt

    Clementi

  2. Ava Whiffin

    Sonatina in G Major, 1st mvt

    Beethoven

  3. Shane Li

    Sonatina in C Major, Op. 36 # 1

    Clementi

  4. Owen Poon

    Sonatina in G Major, Anh. 5, 1st mvt

    Beethoven

  5. Constance Ko

    Sonatina in C Major, Op.36 # 1

    Clementi

  6. Grace Mai

    Allegro Grazioso, Op. 57 # 1, 2nd mvt

    Biehl

View Event →
May
4
10:40 AM10:40

102S (Part 1)

  1. Isaiah Warner

    Scherzo, Op. 39 # 12

    Kabalevsky

  2. Grace Guan

    The Wing

    Tan

  3. Dominique Alvarado

    Colored Windows

    Burnam

  4. Kathyrn Du

    Scherzo

    Kabelevsky

  5. Sahil Bahia

    Crazy Comics

    Donkin

  6. Simren Ahuja

    Etude in d minor Op. 82 # 65

    Gurlitt

  7. Mya Rickey

    Etude in F Major Op. 190, # 27

    Kohler

  8. Charlie Ozduman

    Melody Op. 777, # 15

    Czerny

View Event →
May
4
10:45 AM10:45

103B (Part 3)

  1. Gerald McGinn

    Sonatina, Op. 36 # 1, 3rd mvt

    Clementi

  2. Keiyshia Ting

    Sonatina in C Major, Op. 36 # 1

    Clementi

  3. Lucy Qian

    Sonatina in G Major

    Atwood

  4. Lana Zou

    Andantino in A Major

    Hassler

  5. Noah Peterson

    Sonatina in a minor, Op. 76 # 5, 3rd mvt

    Gurlitt

  6. Anderson Ries

    Sonatina in C Major, Op. 36 # 1, 1st mvt

    Clementi

View Event →
May
4
11:30 AM11:30

102S (Part 2)

  1. Colton Yee

    Coloured Windows

    Burnam

  2. Wilson Wang

    The Ballerina

    Hunten

  3. Eric Wang

    The Wind

    Tan

  4. Noel Ivan Jurisa

    Gliding

    Spindler

  5. Madison Shung

    Colored Windows

    Burnam

  6. Jered Soriano

    Periwinkle Twinkle

    Gaudet

  7. Helen Cai

    Crazy Comics

    Donkin

  8. Noele Chawla

    Colored Windows

    Burnam

View Event →
May
4
11:35 AM11:35

103B (Part 4)

  1. Abdisa Pouraslani

    Sonatina in G Major

    Attwood

  2. Sharon Diao

    Sonatina in C Major Op. 36 # 1

    Clementi

  3. Chris Oh

    Sonatina, Op. 36 # 1, 3rd mvt

    Clementi

  4. Zhang Bob

    Sonatina in C Major

    Clementi

  5. Chloe Mak

    Sonatina in G Major

    Attwood

  6. Melody Mehrafarin

    Allegro in B flat

    Mozart

  7. Michael Luo

    Sonatina in C Major, Op.36 # 1, 1st mvt

    Clementi

View Event →
May
4
1:00 PM13:00

104S (Part 1)

  1. Gemma Yin

    Allegro in G Major, Op. 38 #19

    Hassler

  2. Naima Yekanifard

    The Sommersault King

    Schoenmehl

  3. Shauna Hsu

    Folk Dance, Op. 39 # 17

    Kabalevsky

  4. Shireen Davoudi

    The Somersault King

    Schoenmehl

  5. Amin Lotfi

    Ballade

    Burgmuller

  6. Qi Hong Chen

    Star Wars Main Theme

    William

  7. Michelle Soo

    Masquerade

    Niamath

  8. Avery Chu

    Solitude

    Grill

View Event →
May
4
1:05 PM13:05

103S (Part 1)

  1. Prudence So

    Arabesque

    Burgmuller

  2. Alicia Liu

    Allegro in A Major, Op. 38 # 34

    Hassler

  3. Luoen Fan

    Chinese Kitss

    Fitch

  4. Rayan Azizighanad

    Etude in C Major, Op. 261 # 81

    Czerny

  5. Julius Cheung

    Witches and Wizards

    Donkin

  6. Quinton Chen

    Arabesque, Op. 100 # 2

    Burgmuller

  7. Isaiah Fok

    Study in a minor

    Gurlitt

View Event →
May
4
1:50 PM13:50

104S (Part 2)

  1. Angus Siu

    Masquerade

    Niamath

  2. Kaitlyn Wong

    The Somersault King

    Schoenmehl

  3. Golsa Sadrieh

    Etude in C Major

    Duvernoy

  4. Hana Kim

    Sweet Lament, Op. 100, # 16

    Burgmuller

  5. Yansheng Mao

    Etude in E Major

    Czerny

  6. Chaela Lim

    The Somersault King

    Schoenmehl

  7. Laila Yekanifard

    Dragon Fly

    Gillock

  8. Patrick Trieu

    The Waterfall

    Heller

View Event →
May
4
1:55 PM13:55

103S (Part 2)

  1. Ilka Qiao

    Arabesque

    Burgmuller

  2. Lucy Qian

    Etude in C Major Op. 261 # 81

    Czerny

  3. Ariyana Warner

    Witches and Wizards

    Donkin

  4. Anelle Tait

    Arabesque

    Burgmuller

  5. Keiyshia Ting

    Allegro in A Major, Op. 38 # 34

    Hassler

  6. Maceo Odle

    Arabesque

    Burgmuller

View Event →
May
5
9:00 AM09:00

100A (Part 1)

  1. Seoyoon Kim

    Minuetto

    Oranges and Lemons

    A Little Jok

    Sneaky Sam

    The Swing

    Hook

    Traditional Folk Song

    Kabalevsky

    Bober

    Tan

  2. Vivian Gardner

    Arietta in C Major

    Cobwebs

    Pixies on Parade

    Clementi

    Parsons

    Richert

  3. Nadia Chu

    Little Things

    Anyone for Tic-Tac-Toe

    Indian Song

    Alfred

    Alfred

    Alfred

  4. Rosalia Pecora

    Runaway Rabbit

    Lightly Row

    This is not Jingle Bells

    Faber

    Faber

    Faber

  5. Brooke Bourgaize

    Alouette

    Cops and Robbers

    When the Saints Go Marching In

    Bastien

    Bastien

    Bastien

  6. James Paris

    Forest Drum

    The Juggler

    Song for a Scarecrow

    Faber

    Faber

    Faber

View Event →
May
5
10:00 AM10:00

100A (Part 2)

  1. Panuvit Lertvisudth

    Persian Marke

    Bravery at Sea

    Waltzing Elephants

    Bastien

    Bastien

    Bastien

  2. Yewon Kim

    Owl in the Night

    Rainbow Fish

    A Skating Waltz

    Sleigh Bells

    Oranges and Lemons

    Rollin

    Rollin

    Berlin

    Donkin

    Berlin

  3. Adrian Stein

    Picnic Time Preliminary Class

    Niamath

  4. Hailey Johnston

    Can-can

    The Entertainer

    Kum Ba Yah

    Accelerated

    Accelerated

    Accelerated

  5. Luke Zhang

    Jack Be Nimble

    Yankee Doodle

    Autumn Leaves

    Bastien

    Bastien

    Bastien

  6. Victoria Molero

    Old Pig Donlad

    Marys Rocking Pets

    Air

    Old Mac Donald Had a Farm

    Piano Adventure

    Piano Adventure

    Thompson

    Traditional

View Event →
May
5
11:00 AM11:00

100A (Part 3)

  1. Felix Bian

    Playful Puppy

    Sneaky Sam

    To Fly Like an Eagle

    Marching Trumpets

    Niamath

    Bober

    Gaudet

    Berlin

  2. Bodhi Lu-Stephenson

    Frog Prince

    Unicorn

    The Pirate Ship

    Richert

    Richert

    Meyers

  3. Marcus Yeung

    The Rising Sun

    Distant Chimes

    The Calico Cat

    Telfer

    George

    Marlais

  4. Ephrem Au

    Sword Dance

    Jazz Blast

    A Skating Waltz

    Sleigh Bells

    Faber

    Faber

    Berlin

    Donkin

  5. Jayden Liu

    The Juggler

    Lightly Row

    The Haunted Mouse

    Faber

    Faber

    Faber

  6. Oswin Gau

    Sakura

    Aria

    Surprise

    Folk Songarr.Meyers

    Mozart

    Haydn

View Event →
May
5
1:00 PM13:00

100A (Part 4)

  1. Emily Kim

    Allegro

    Beauty and the Beast

    Trumpet Voluntary

    Reinagle

    Menken

    Clarke

  2. Hugo Zielinski

    Alouette

    When the Saints go Marching In

    Space Walk

    Folk Song

    Folk Song

    Folk Song

  3. Cleo Zhang

    Show Boat

    The Spanish Guitar

    Jack and the Beanstalk

    Faber

    Faber

    Faber

  4. Meloee Radet

    Let's Waltz

    A Skating Waltz

    Party Song

    Pearce

    Berlin

    Bowman

  5. Leonor Farinha

    The Dragon Hunt

    A Day at the Carnaval

    The Milky Way

    Faber

    Faber

    Faber

  6. Madeline Papantoniou

    Mary's Morning Song

    Allegro in C

    Surprise

    Khvatov

    Reinagle

    Haydn

  7. Cathy Zhu

    A Mixed- Up Song

    Runaway Rabbit

    The Dreydl Song

    Faber

    Faber

    Faber

View Event →
May
5
2:00 PM14:00

100A (Part 5)

  1. Michelle Kam

    Frog Prince

    Allegro in C

    Unicorn

    Teresa

    Alexander

    Teresa

  2. Hanya Lin

    When the Saints Go Marching In

    Oom-Pa-Pa!

    My First Waltz

    Folk Song

    Folk Song

    Folk Song

  3. Evelyn He

    Run, Mouse, Run

    Waltzing Elephants

    Ode to Joy

    Bastien

    Bastien

    Bastien

  4. Maria do Carmo Farinha

    Grumpy Old Troll

    When the Saints Go Marching In

    Storms on Saturn

    Faber

    Faber

    Faber

  5. Tobey Lau

    Aria

    Mozart

  6. Mira Erozlu

    Minuetto

    Distant Chimes

    Jumping Jacks

    Hook

    George

    Markow

  7. Angela Windl

    A Little Joke

    A Song

    Mystery

    Kabalevsky

    Gedike

    Donkin

View Event →
May
7
9:00 AM09:00

VO-500A - Comedy/Upbeat

  1. Kian Salahshour

    Edelweiss

    Sound of Music

  2. Zion Angela Dacuyan

    Puff the Magic Dragon

    Peter, Paul & Mary

  3. Sonja Ng

    I could have danced all night

    Loewe

  4. Emma Ederis

    Castle On The Cloud

    Schonberg

  5. Coco Ji

    When I grow up, Matilda the Musical

    Minchin

  6. Emma Isherwood

    A Spoonful of Sugar

    Sherman

  7. Sofia Potesta

    Gee I'm Glad I'm No-One Else But Me

    Campbell

  8. Karine Bechrikian

    Never Fully Dressed Without A Smile

    Kurstin

View Event →
May
7
9:00 AM09:00

103CG (Part 1)

  1. Sharon Yoo

    Harlequinade

    Sonatina in G Major

    Morning Prayer

    Krebs

    Attwood

    Tchaikovsky

  2. Mikael Jeon

    Gavotte in G Major

    Study in a minor

    Computer Chatter

    Handel

    Gurlitt

    Donkin

  3. Michael Franchuk

    Minuet in G Major

    Sonatina in a minor, 3rd Rondo

    Three and Twenty Pirates

    Holst

  4. Alicia Liu

    Gigue a l'Angloise

    Sonatina in a minor, op. 94 # 4, 1st mvt

    Reflections

    Handel

    Biehl

    Alexander

View Event →
May
7
10:20 AM10:20

103CG (Part 2)

  1. Claire Ko

    Gavotte in G Major

    Sonatina in C Major, Op.36 # 1, 1st mvt

    Holiday Parade

    Handel

    Clementi

    Bennett

  2. Anson Chong

    Musette in D Major, BWV Anh. 126

    Sonatina in C, Op. 36 # 1, 3rd mvt

    Play

    J.S. Bach

    Clementi

    Bartok

  3. Sonja Ng

    Musette in D Major

    Funny Puppy

    Sonatina in C Major

    J.S. Bach

    Gaudet

    Clementi

  4. Jerry Hu

    Gigue a l'Angloise

    Sonatina in C Major, 2nd mvt

    Variations on a Russian Folk Song

    Telemann

    Clementi

    Berkovich\

  5. Andrew Chang

    Sonatina in C Major, Op. 36 # 1

    Play

    Funny Puppy

    Clementi

    Bartok

    Gaudet

View Event →
May
7
11:30 AM11:30

VO-501B / VO-501C

  1. Helia Behaein

    Edelweiss

    Rodgers

  2. Anita Shahriary

    Summertime

    Gershwin

  3. Claire Guo

    Over the Rainbow

    Arlen

  4. Amy Ritchie

    Think of Me

    Webbe

    VO-501C

  5. Avah Guymer

    Till There Was You

    Meredith

  6. Marisa Stark

    There Are Worse Things I Could Do

    Casey

  7. Kaitlyn Tio

    A Simple Song

    Bernstein

View Event →
May
7
12:30 PM12:30

103CG (Part 3)

  1. Lauren Fung

    Gavotte in G Major

    Morning Prayer

    Kick'in Stones

    Handel

    Tchaikovsky

    Ouchterlony

  2. Taekhee Hong

    Musetle in D Major

    Sonata in C Major, Op. 36 # 1, 1st mvt

    The Song of Twilight

    J.S. Bach

    Clementi

    Nakada

  3. Trina Fung

    Minuet in G Major, BWV Anh. 114

    Menuetto II in F Major

    White Sand

    Petzold

    Mozart

    Norton

  4. Mikkaela Pelaez

    Schwabish

    Interlude

    Positively Swinging

    J.C.F. Bach

    Mier

    Norton

  5. Arden Wang

    Minuet in g minor

    Sonatina in F Major, Op. 257 # 2, IV: Finale

    Chastushka

    Petzold

    T.Lack

    Kabalevsky

View Event →
May
7
1:30 PM13:30

VO-502A / VO-502B, VO-505B

Adjudicator: Lambroula Pappas

VO-502A

  1. Maleekah Zobaidi

    Complicated

    Lavigne

  2. Karine Bechrikian

    A Thousand Years

    Perri

  3. Jacqueline Ni

    Shake it off

    Swift

  4. Sophia Gao

    Brave

    Bareilles

    VO-502B

  5. Michelle Lin

    What About Us

    Pink, Mac, McDaid

  6. lyssa Ji

    Flashlight

    Furler, Smith, Moore, Guzman

  7. Helia Behaein

    Love Me Tender

    Poulton

  8. Amy Ritchie

    Like I Am Gonna Lose You

    Weaver, Smith

  9. Sadie Thylmann

    Landslide

    Nicks

    VO-505B

  10. Amerlie Stein

    The Girl From Ipanema

    Jobim

View Event →
May
7
2:00 PM14:00

103CG (Part 4)

  1. Jada Betts

    Hornpipe in B flat Major

    Sonatina in G Major

    The Poor Orphan Op. 68, # 6

    Purcell

    Attwood

    Schumann

  2. Eric Chen

    Musette in D BWV Anh. 126

    Sonatina in C Op. 36 # 1 3rd mvt

    The Song of Twilight

    J.S. Bach

    Clementi

    Nakada

  3. Zhang Bob

    Sonatina in G Major

    The Song of Twilight

    Funny Puppy

    Atwood

    Nakada

    Gaudet

  4. Keon Shin

    Gravotte in G Major

    Sonatina in C Major, 3rd mvt

    The Song of Twilight

    Handel

    Clementi

    Nakada

    16

View Event →
May
8
1:15 AM01:15

100A (Part 9)

  1. Russell Cheng

    Children Playing

    Carefree

    Surprise from Symphony # 96

    Humoresque

    Joyful Melody

    Turk

    Turk

    Haydn

    Kalinnikov

    Turk

  2. Maya Grigoruta

    Rainbow Fish

    Jazz Blast

    Old MacDonald Had a Farm

    Rollin

    Faber

    Berlin

  3. Simrena Atwal

    Pumkin Boogie

    This is my Planet Earth

    Jumping Jazz Cat

    Randall

    Faber

    Faber

  4. Olivia Brown

    The Juggler

    Rhino in the Mud

    Shadows

    Givliani

    Faber

    Alfred

  5. Gabrielle Oh

    Sugarfoot Rag

    Musette

    Hard-Driven Blues

    Faber

    Faber

    Faber

  6. Swift Liu

    The Haunted Mouse

    Ode to Joy

    Forest Drums

    Faber

    Bastien

    Faber

  7. Jerry Han

    The Calico Cat

    New Shoes

    Jumping Jacks

    Marlais

    Niamath

    Markow

View Event →
May
8
9:00 AM09:00

100A (Part 6)

  1. Lainey Simpson

    Lavender's Blue

    Oh Susanna

    Dancing the Minuet

    Bastien

    Bastien

    Bastien

  2. Christopher Snodgrass

    Square Dance

    500-Year-Old Melody

    The Crawling Spider

    Faber

    Faber

    Faber

  3. Stewart Hayes

    Curious Cat

    Oranges and Lemons

    A Little Joke, Op. 39 # 6

    A Song, Op. 36 # 6

    Richert

    Berlin

    Kabalevsky

    Gedlike

  4. Edward Chase

    Rock it Up

    Frog Prince

    Allegro in C

    Finn & Morris

    Richert

    Reinagle

  5. Alexis Chan

    Rain Dance

    Jolly Old Saint Nicholas

    The Rainbow

    Faber

    Alfred

    Alfred

  6. Aaron Li

    Wash-Day Boogie

    The Magic Man

    Police and Robber

    Palmer

    Palmer

    Bastien

View Event →
May
8
9:00 AM09:00

104CG (Part 1)

  1. Erin Cheung

    Fantasia in e minor

    Sonatina, Op.66 # 3, 1st mvt

    Sweet dreams

    Telemann

    Lichner

    Tchaikovsky

  2. Dawson Xie

    March in D Major

    Sonatina in G Major, 3rd mvt

    Reflections

    C.P.E. Bach

    Clementi

    Alexander

  3. Harry Song

    Rigadoon in a minor

    Sonatina in C Major

    Reflections

    Babel

    Andre

    Alexander

  4. Michelle Soo

    Minuet in G Major

    Sonatina in F Major

    Reflections

    J.S. Bach

    Diabelli

    Alexander

  5. Nicole Zhang

    Menuet in d minor

    Reflections

    Sonatina in G Major, Op. 36 # 2, 3rd mvt

    Buttstett

    Alexander

    Clementi

View Event →
May
8
10:00 AM10:00

100A (Part 7)

  1. Joanna Su

    Boots

    Let's Waltz

    Curious Cat

    Adair

    Pearce

    Richert

  2. Hannah Danneffel

    At the Park

    Green Tea

    The Library

    Alfred

    Alfred

    Alfred

  3. Christine Yang

    Joshua Fought the Battle of Jericho

    Superman (Theme)

    Amazing Grace

    Traditional

    Williams

    Traditional

  4. Miro Mele

    Let's Waltz

    Rainbow Fish

    Boots

    Pearce

    Rollin

    Adain

  5. Samuel Zheng

    Alouette

    Cops and Robbers

    Spacewalk

    Bastien

    Bastien

    Bastien

  6. Janelle Liu

    The Calico Cat

    Distant Chimes

    To Fly like an Eagle

    Marlais

    George

    Gaudet

  7. Nevis Liu

    Ode to Joy

    Skip to My Lou

    A minuet for Mr Bach's Children

    Bastien

    Coates

    Faber

View Event →
May
8
10:30 AM10:30

104CG (Part 2)

  1. David Dorland

    Menuet in d minor

    Foggy Day Blues

    Sonatina in G Major, Op. 36 # 2, 3rd mvt

    Buttstett

    Springer

    Clementi

  2. Jennifer Park

    Minuet in G Major

    Sonatina in G Major, 3rd mvt

    Reflectsion

    J.S. Bach

    Clementi

    Alexander

  3. Caelan Black

    Minuet in G Major

    Sonatina in C Major, Op. 34 # 1, 2nd mvt

    Postively Swinging

    J.S. Bach

    Andre

    Norton

  4. Naima Yekanifard

    Minuet in c minor, BWV Anh. 121

    Sonata in F Major, Hob. XV:9, III: Scherzo

    Creole Lullaby

    J.S. Bach

    Haydn

    Taranta

  5. Evan Sun

    Old French Song

    Reflections

    Positively Swinging

    Tchaikovsky

    Alexander

    Norton

View Event →
May
8
11:55 AM11:55

100A (Part 8)

  1. Honour Nguyen

    Kum-Ba-Ya

    Tarantella

    Oh! Susanna

    Bastien

    Bastien

    Bastien

  2. Brenna Henderson

    Sunlight Through the Trees

    The Stream

    Bingo

    Keveren

    Keveren

    Traditional

  3. Reese Davis

    A minuet for Mr. Bach's Children

    Mr. Brahms' Famous Lullaby

    My Daydream

    Faber

    Faber

    Faber

  4. Phoebe Zhang

    Calico Cat

    Rockin' Robin

    Bouncing on my Bed

    Marlais

    Faber

    Crobsy

  5. Amy Chu

    Marching

    Curious Cat

    Boots

    Rainbow Fish

    Jazz Blast

    Kabalevsky

    Richert

    Adair

    Rollin

    Faber

  6. Fei Hannah

    A little joke, Op, 39 # 6

    The Swing

    Mystery

    Kabalevsky

    Tan

    Donkin

  7. Kaitlyn Pang

    Russian Sailor Dance

    Bubble Song

    A Minuet for Mr. Bach's Children

    Faber

    Faber

    J.S. Bach

View Event →
May
8
12:45 PM12:45

104CG (Part 3)

  1. Avery Chu

    Minuet in d minor, BWV Anh. 132

    Play It Again

    Sonatina in C Major, Op. 34 # 1, 2nd mvt: Rondo

    J.S. Bach

    Norton

    Andre

  2. Lydia Flores

    Rigadoon in a minor

    Reflections

    When The Planets Are Aligned

    Babell

    Alexander

    Telfer

  3. Stephanie Wu

    Sonatina in C Major Op. 34 # 1 II Rondo

    Positively Swinging

    Minuet in G Major BWV Anh. 116

    Andre

    Norton

    J.S. Bach

  4. Laila Yekanifard

    Minuet in d minor, BWV Anh. 132

    Sonatina in G Major, Op.36 # 2, III

    Dreamcatcher

    J.S. Bach

    Clementi

    Gaudet

  5. Anna Zhou

    Minuet in G Major

    Sonatina in G Major, 3rd mvt

    Dreamcatcher

    J.S. Bach

    Clementi

    Gaudet

View Event →
May
22
11:45 AM11:45

111S (Part 1)

Adjudicator: Nikolai Maloff

  1. Chin Yan

    Vituoso Etude, # 6 in F Major

    Moszkowski

  2. Aaron Zhao

    Etude in c minor, Op. 25 # 12

    Chopin

  3. Sebastian Tia

    Revolutionary Etude

    Chopin

  4. Wendy Li

    Etude, Op. 10 # 12

    Chopin

  5. Lori Kullahian

    Etude in E Major, Op. 10 # 3

    Chopin

View Event →
May
22
3:10 PM15:10

110D (Part 2)

Adjudicator: Nikolai Maloff

  1. Jordan Yang

    Prelude, Op. 3 #2

    Rachmaninoff

  2. Jensen Yee

    Doctor Gradus ad Parnassum

    Debussy

  3. Audra Rantawan

    Arabesque # 1

    Debussy

  4. Soyeon Ryu

    Clair De Lune

    Debussy

  5. Hesper Yau

    Arabesque # 2

    Debussy

  6. David Xia

    Rialton Ripples

    Gershwin

View Event →